Ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod ankieterów GUS


W związku z rosnącą liczbą zgłoszeń o próbach oszustwa, Główny Urząd Statystyczny przypomina mieszkańcom Warszawy, jak rozpoznać fałszywych ankieterów. Osoby, które dzwonią w imieniu GUS, powinny umieć przedstawić swoje dane osobowe oraz numer legitymacji służbowej. W przypadku wątpliwości, respondenci mają prawo do weryfikacji tożsamości ankietera oraz terminu badania.

W obecnych czasach, kiedy oszustwa telefoniczne stają się coraz powszechniejsze, Główny Urząd Statystyczny podkreśla kluczowe informacje, które powinny być znane wszystkim obywatelom. Ankieterzy służb statystyki publicznej zobowiązani są do podania swoich danych osobowych na prośbę respondenta. W takich sytuacjach nie należy podawać żadnych wrażliwych informacji, w tym danych dotyczących konta bankowego czy dowodu osobistego.

W celu ochrony przed oszustami, zaleca się skorzystanie z dedykowanej aplikacji dostępnej na stronie GUS, która umożliwia potwierdzenie tożsamości ankietera. Obywatele mogą również samodzielnie sprawdzić, czy w danym okresie prowadzone są badania statystyczne, korzystając z witryny GUS. Ponadto, w razie otrzymania podejrzanych telefonów warto zasięgnąć porady u funkcjonariuszy Policji lub zgłosić incydent do CSIRT NASK, aby wspólnie przeciwdziałać tego typu działalnościom przestępczym.

Źródło: Policja Warszawa


Oceń: Ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod ankieterów GUS

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:14


Zobacz Także