Prace remontowe Elizeum – historia podziemnej rotundy w Warszawie


Podziemna rotunda Elizeum, znana z bogatej historii i architektury, wkrótce przejdzie kompleksowe prace remontowe w celu ochrony i przywrócenia jej dawnego blasku. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę, która rozpocznie wieloetapowe działania mające na celu zabezpieczenie tego zabytku. Renowacja Elizeum będzie miała dwa etapy, skoncentrowane na osuchaniu obiektu oraz rekonstrukcji historycznej izolacji. Prace przewidują pełne nadzór Stołecznego Konserwatora Zabytków, a ich zakończenie planowane jest na połowę 2028 roku.

Elizeum, zaprojektowane w końcu XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zugę, to historyczny obiekt z unikalną architekturą. Jego podziemna rotunda, o wysokości 8 metrów i średnicy 7,5 metra, była pierwotnie ozdobiona freskami oraz sztukateriami. Zlokalizowane w parku Rydza Śmigłego, rotunda przez lata popadała w stan degradacji, zwłaszcza po śmierci księcia Kazimierza Poniatowskiego, co uruchomiło proces jej zaniedbania.

Realizowane prace remontowe mają na celu przywrócenie Elizeum do stanu, który pozwoli mieszkańcom i turystom na ponowne odkrycie tego wyjątkowego miejsca. W ramach pierwszej fazy remontu, obiekt będzie osuszany oraz zabezpieczany przed szkodliwymi wpływami wody opadowej. Wspierane przez „Rządowy Program Odbudowy Zabytków”, prace, które zlecono firmie Renewal Art Sp. z o.o., mają zakończyć się do połowy 2028 roku, a ich całkowity koszt oszacowano na około 4,9 mln zł. Działania te wpisują się w szerszy kontekst ochrony historycznego dziedzictwa Warszawy.

Źródło: Urząd Miasta Warszawa


Oceń: Prace remontowe Elizeum – historia podziemnej rotundy w Warszawie

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:9


Zobacz Także