Pracownia Tchorka otwarta dla zwiedzających w każdy wtorek


Pracownia artystyczna Karola Tchorka, znana z wysoko cenionych dzieł oraz pamiątek po artyście, stała się miejscem, które od teraz można zwiedzać w wyznaczone wtorki. Otwarcie tego wyjątkowego miejsca odbywa się w godzinach od 10.00 do 16.00, dzięki czemu mieszkańcy Warszawy mają okazję poznać dorobek jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy XX wieku. W pracowni, przy ulicy Smolnej 36, zachowane zostały nie tylko prace samego Tchorka, ale również spuścizna jego syna, Mariusza Tchorka.

Karol Tchorek, autor wielu znanych dzieł, m.in. nagrobka Władysława Strzemińskiego oraz tablic upamiętniających egzekucje w czasie II wojny światowej, stworzył tę pracownię, w której zrealizował większość swoich prac. Zgromadzone w tym miejscu dzieła stanowią nie tylko artystyczną wartość, ale także historyczną, obrazując trudy i wydarzenia związane z Warszawą i Polską z okresu wojennego. Pracownia Tchorka jest nie tylko miejscem twórczości, lecz również ważnym punktem na mapie warszawskiego dziedzictwa kulturowego.

Od października 1985 roku pracownia figuruje w rejestrze zabytków, co pozwoliło na jej dalszą konserwację i promowanie. Muzeum Warszawy, które objęło to miejsce opieką w 2022 roku, rozpoczęło działania mające na celu inwentaryzację oraz zabezpieczenie zgromadzonych materiałów. Obecnie, w każdy wtorek, zwiedzający mogą nabyć bilety w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) na stronie internetowej muzeum lub w jego kasie. Zainteresowane grupy proszone są o wcześniejsze zgłoszenie zainteresowania wizytą studyjną.

Źródło: Urząd Miasta Warszawa


Oceń: Pracownia Tchorka otwarta dla zwiedzających w każdy wtorek

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:7


Zobacz Także