Senior w Warszawie padł ofiarą oszustów podszywających się pod kuriera i prokuratora


Ostatnie zdarzenie w Warszawie ukazuje niebezpieczeństwo związane z oszustwami telefonicznymi, które szczególnie dotyczą seniorów. 87-letni mieszkaniec stolicy dał się namówić na niekorzystną transakcję, sądząc, że stosuje się do zaleceń zaufanych instytucji. W wyniku działań przestępców stracił 34 tysiące złotych, co przyczyniło się do wzrostu obaw o bezpieczeństwo finansowe starszych osób. Policja apeluje o większą ostrożność i przypomina, jakie zasady bezpieczeństwa należy stosować w takich przypadkach.

Oszustwo rozpoczęło się od telefonu, w którym mężczyzna podający się za kuriera zapewnił, że jest w posiadaniu dokumentów dotyczących żony seniora. Uzyskawszy numer telefonu, szybko skontaktował się ponownie, tym razem przedstawiając się jako prokurator. Fałszywy przedstawiciel sprawiedliwości zasugerował, że oszczędności seniora są w niebezpieczeństwie i powinien je natychmiast zabezpieczyć, co wpłynęło na decyzję mężczyzny o wpłacie gotówki na wskazany przez oszustów rachunek.

Sytuację udało się uratować jedynie dzięki czujności pracownika banku, który zauważył nietypowe zachowanie klienta. Zaoferował pomoc i szybko zorientował się, że senior mógł paść ofiarą oszustwa. Pracownik odmówił realizacji wypłaty, uświadamiając 87-latka o potencjalnym oszustwie, co ocaliło jego pozostałe oszczędności. Policja podkreśla, że każdy powinien być czujny na podobne przypadki i nigdy nie podejmować decyzji pod presją, zwłaszcza podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi.

W związku z rosnącym zagrożeniem ze strony przestępców, zarówno seniorzy, jak i ich rodziny są zachęcani do rozmów o zasadach bezpieczeństwa. Ważne jest, by edukować starsze osoby na temat metod działania oszustów i przypominać im, że zawsze warto skonsultować się z rodziną lub osobą zaufaną w sytuacji budzącej wątpliwości. Policja, prokuratura i instytucje finansowe nigdy nie polecają wykonywania przelewów w celu zabezpieczenia środków, co stanowi kluczową informację w ochronie przed takimi nadużyciami.

Źródło: Policja Warszawa


Oceń: Senior w Warszawie padł ofiarą oszustów podszywających się pod kuriera i prokuratora

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:22


Zobacz Także